Prvé dni pontifikátu Leva XIV. naznačujú, že na Petrov stolec zasadol človek, ktorý sa moderných technológií rozhodne neobáva. Nový Svätý Otec – civilným menom Robert Francis Prevost – ešte ako kardinál občas vykukol spod reverendy s Apple Watch a smart hodinky ho sprevádzali aj pri úvodnej omši v Bazilike sv. Petra.
Pozorné objektívy zachytili na jeho ľavom zápästí charakteristickú „digitálnu korunku“ a kovové telo typické pre zariadenia Apple. Podľa hodinárskeho blogera Nicka Goulda išlo už skôr o pápežovu obľúbenú hračku. No Apple nie je jediná značka v pápežovej zbierke: počas prvého požehnania „Urbi et Orbi“ si fotografi všimli aj Wenger Swiss Military 7223X s výraznou červenou lunetou – farebne perfektne zladenú s vínovým ornátnom.
AI ako morálna výzva
Technológie však u Leva XIV. nie sú len módnym doplnkom. Vo svojom prvom väčšom prejave upozornil, že „katolícka sociálna náuka musí reagovať na novú priemyselnú revolúciu umelej inteligencie a chrániť dôstojnosť, spravodlivosť i prácu človeka“.
Ide tak o jasný signál, že Vatikán plánuje vstúpiť do celosvetovej diskusie o etike algoritmov, automatizácii a právach pracujúcich v digitálnom veku. Pre veriacich aj odborníkov je to posolstvo: cirkev sa nechce len prizerať, ale ponúknuť smerovanie tam, kde morálny kompas často zaostáva za technologickým pokrokom.
Američan na Petrovom stolci
Lev XIV. sa stal 267. pápežom vo štvrtok popoludní po štvrtej voľbe konkláve. Rodák z Chicaga (1955) je prvým Američanom v dejinách, ktorý povedie viac než miliardu katolíkov. Po náhlej smrti Františka získal podporu aj preto, že roky pôsobil v Peru, ovláda španielčinu a italiančinu a v posledných rokoch viedol vatikánsky Dikastérium pre biskupov.
Ak jeho prvé kroky napovedajú, Vatikán sa môže tešiť na kombináciu pastoračnej blízkosti a digitálnej otvorenosti – teda na pontifikát, ktorý bude musieť osvietiť nielen chrámové sviece, ale aj obrazovky po celom svete.
Pridaj komentár