Stlačením klávesu ESC zatvorte

Z periférie Chicaga do srdca Vatikánu: Američan Lev XIV. prepisuje dejiny Katolíckej cirkvi

Biely dym nad Sixtínskou kaplnkou vo štvrtok o 18.00 signalizoval, že kardináli našli nástupcu pápeža Františka. Robert Francis Prevost, 69-ročný rodák z pracovnej štvrte Chicaga, bol pri štvrtom hlasovaní zvolený za 267. pápeža a prijal meno Lev XIV. – prvý Američan v histórii na Petrovom stolci.

Od Chicaga cez Peru až k Petrovi

  • Skromné začiatky: narod­il sa na chudobnom pred­mestí Chicaga, no už počas seminára zamieril do Ríma na štúdium kánonického práva na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského.
  • Latinskoamerická misia: po vysviacke (1982) odišiel do Peru, kde slúžil dvadsať rokov a získal aj peruánske občianstvo.
  • Biskup v Chiclayu: od roku 2015 do 2023 viedol severoperuánsku diecézu a stal sa známym zastáncom chudobných a migrantov.
  • Práca vo Vatikáne: ešte predtým, než ho František povýšil na kardinála (2023), riadil Rád sv. Augustína; neskôr získal kľúčovú funkciu – prefekt Dikastéria pre biskupov, ktorý rozhoduje o personálnych nomináciách po celom svete.

Pastoračný štýl a teologická stopa

Prevost sa profiluje ako „dôstojný stred“ katolíckeho spektra:

  • Blízkosť k ľuďom: opakovane zdôrazňuje, že biskup nemá byť „malým princom“, ale sprievodcom, ktorý „kráča a trpí spolu so svojím ľudom“.
  • Migrácia: počas pôsobenia v Peru verejne bránil venezuelských utečencov – pokračovanie sociálneho akcentu Františka.
  • Kultúrne otázky: v rokoch 2012 – 2014 kritizoval „populárnu kultúru, ktorá normalizuje postoje v rozpore s evanjeliom“, čo signalizuje zdržanlivejší postoj k LGBTQ+ agende v porovnaní s jeho predchodcom.

Tiene v životopise

Kritici mu vyčítajú, že v čase pôsobenia v Chicagu umožnil ubytovanie kňazovi obvinenému zo zneužívania, hoci prípad verejne nekomentoval. Podľa podporovateľov však práve jeho medzinárodná skúsenosť a pastoračný tón môžu pomôcť cirkvi v období rastúcich sporov medzi kardinálmi.

Úlohy, ktoré ho čakajú

  1. Zjednotiť rozdelenú hierarchiu – posun medzi reformným a konzervatívnym táborom sa po Františkovi prehĺbil.
  2. Riešiť sexuálne škandály – transparentnosť a nulová tolerancia zostávajú horúcou témou.
  3. Finančné reformy – Vatikán bojuje s poklesom príjmov aj dôvery.
  4. Hlas pre globálny Juh – ako muž s latinskoamerickým pozadím môže posilniť cirkev na juhu planéty.

Svet teraz upiera zrak na Leva XIV., ktorý má viesť vyše miliardu katolíkov uprostred spoločenských turbulencií a vnútrocirkevných sporov. Či jeho „chicagská priamosť“ spojí konzervatívcov so stúpencami reforiem, ukážu najbližšie mesiace pontifikátu.

Robert

Zaujímam sa o technológie a históriu, najmä o kriminálne príbehy. Tri roky som viedol faktografický portál o moderných dejinách a rok som spolubudoval blogovú platformu, kde som publikoval desiatky analytických článkov. Pitchoviny som založil preto, aby kvalitný obsah nebol ukrytý za paywallom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *