Škola na vývoj superinteligentných psov bola založená ešte v roku 1930, no jej skutočný účel zostal dlho zahalený rúškom tajomstva.
„Je to krásna a dobre stavaná sučka. Prvé šteňa z vrhu, ktoré bude dokonale chrániť svojho pána,“ povedal hrdý chovateľ. „Skvelé,“ odpovedal záhadný muž, ktorý si prišiel pre šteňa. „Toto šteňa je pre výnimočného človeka.“ „A na koho mám vystaviť doklady?“ spýtal sa chovateľ. „Na meno Adolf Hitler.“
Hitlerov sen o hovoriacich psíkoch
Dokumenty odtajnené po druhej svetovej vojne odhalili niektoré z najbizardnejších projektov Tretej ríše, pričom projekt ASRA sa ukázal ako jeden z najzvláštnejších. Adolf Hitler, ktorý bol známy svojou láskou k psom, sníval o vývoji zvierat schopných komunikovať priamo s ľuďmi. Jeho cieľom bolo využitie superinteligentných psov v nacistickej armáde, ktorí by mohli poslúžiť ako strážcovia, bojovníci alebo dokonca špióni.
Hitler veril, že sa mu podarí vytvoriť psov schopných hovoriť ľudskou rečou. Tento plán nebol iba výplodom jeho fantázie – na projekte sa podieľali aj nacistickí vedci, ktorí na výskum dostávali financie od režimu. Hoci sa tieto experimenty nikdy nestali skutočnosťou, Hitlerova obľuba pre okultizmus a paranormálne javy bola zdokumentovaná a tento projekt bol v súlade s jeho viacerými bizarnými snahami.
Škola superinteligentných psov
Projekt ASRA začal už v roku 1930, keď bola neďaleko Hannoveru otvorená špeciálna škola na vývoj superinteligentných psov. Škola bola pomenovaná po doge Asre, matke piatich z celkovo šiestich prvých psov, ktorí boli podrobení výcviku. Cieľom projektu bolo vyvinúť psy, ktoré by dokázali komunikovať s ľuďmi prostredníctvom reči. Výskumníci verili, že nemecké ovčiaky, teriéry a jazvečíky by mohli nadobudnúť schopnosti ako rozpoznávanie ľudských slov a odpovedanie na jednoduché otázky.
Dokumenty však naznačujú, že výsledky boli minimálne a projekt sa neskôr stal viac cirkusovou atrakciou než serióznym výskumom. Aj keď niektorí psi skutočne dokázali zopakovať niekoľko slov, ich schopnosti nepresiahli jednoduché naučené povely. Jedným z psov, ktorý vraj vedel „rozprávať“, bol teriér menom Rolf. Mal údajne schopnosť búchaním labou o zem označovať písmená abecedy a takto „tvoriť“ slová.
Hitlerov záujem o telepatiu
Výskum v projekte ASRA nebol len o hovoriacich psoch. Niektorí nacistickí vedci sa domnievali, že je možné vyvinúť telepatické spojenie medzi psom a človekom. Tento výskum sa pokúšal využiť neprebádané možnosti ľudskej mysle a komunikácie so zvieratami. Hoci tento projekt nepreukázal žiadne konkrétne výsledky, mnoho majiteľov psov verí, že určité telepatické prepojenie medzi nimi a ich domácimi miláčikmi existuje aj dnes.
Adolf Hitler bol veľkým zástancom týchto okultných praktík, ktoré boli často prepojené s nacistickou propagandou. Je možné, že samotný projekt ASRA slúžil ako forma morálnej podpory pre nacistickú armádu, ktorá sa snažila demonštrovať silu nemeckej technológie a vedy.
Propaganda a koniec projektu
Napriek tomu, že projekt ASRA bol financovaný takmer do konca vojny, nikdy nepriniesol očakávané výsledky. Margaretha Schmidt, ktorá školu viedla, tvrdila, že financovanie nepochádzalo priamo od nacistickej strany, čo však neskôr vyvrátili nájdené účtovné dokumenty.
Projekt ASRA bol len jedným z mnohých nacistických experimentov, ktoré dnes považujeme za neúspešné a absurdné. Čo však zostáva fascinujúce, je to, ako ďaleko bola nacistická veda ochotná zájsť, aby dosiahla svoje ciele, a ako tieto projekty slúžili ako súčasť propagandy režimu.
ASRA v novom kontexte
Po vojne sa objavili správy o niekoľkých ďalších projektoch týkajúcich sa inteligentných zvierat v rôznych armádach, čo naznačuje, že myšlienka výcviku zvierat na vojenské účely zostala aktuálna aj po páde nacistického režimu. Dnes sa zvieratá, najmä psy, bežne využívajú pri vyhľadávaní výbušnín a drog, ale ich schopnosti sú oveľa reálnejšie a vedecky podložené, než čo nacisti snívali v projekte ASRA.
Projekt ASRA však zostáva symbolom toho, ako ďaleko môže zájsť ľudská fantázia, keď sa spojí s ideológiou a mocou.
Pridaj komentár