V marci 1997 svetom otriasla správa o desivej masovej samovražde 39 členov sekty Nebeská brána. Tento akt slepej viery šokoval nielen Ameriku, ale aj celý svet. Sekta, ktorá sa sústredila na kombináciu kresťanstva, mimozemských bytostí a apokalyptických vízií, nakoniec skončila tragicky. Čo viedlo jej členov k rozhodnutiu dobrovoľne opustiť tento svet v nádeji, že ich duše odcestujú na kozmickú loď?
Vznik sekty: Oslobodenie cez mimozemšťanov
Nebeská brána, založená bývalým učiteľom hudby Marshallom Applewhitom a zdravotnou sestrou Bonnie Nettles, vznikla v roku 1974. Spočiatku sa označovala pod rôznymi názvami, ako Human Individual Metamorphosis či Total Overcomers Anonymous. Applewhite, ktorý vyrastal v prísne nábožensky založenej rodine, prešiel osobnými problémami spojenými so svojou sexualitou a duchovným hľadaním. Stretnutie s Nettles, ktorá mala záujem o astrológiu a okultizmus, sa ukázalo ako osudové. Spoločne začali rozvíjať učenie, ktoré kombinovalo kresťanskú vieru s mimozemskými teóriami.
Ich nasledovníci verili, že Zem je len dočasné obydlie a ich skutočné bytie je spojené s mimozemskou rasou. Verili, že ich ľudské telá sú len schránky, ktoré bránia dosiahnutiu vyššej úrovne bytia, a že ich duše môžu byť oslobodené cez určitý proces transformácie.
Expanzia kultu: Manipulácia a kontrola
V roku 1975 zažila Nebeská brána obrovský nárast počtu členov. Applewhite a Nettles tvrdili, že sú „dvojičkami“ z Biblie, ktorí prinesú ľudstvu spásu. Táto sekta sa líšila od iných v tom, že jej prívrženci verili, že ich skutočné bytie je mimozemské a že ich duše sa musia vrátiť „domov“.
Členovia boli nútení opustiť svoje rodiny, priateľov a všetky väzby na vonkajší svet. Applewhite a Nettles zaviedli prísne pravidlá – všetci museli nosiť rovnaké oblečenie, vzdať sa osobného majetku a prijať nové mená. V komunite boli považovaní za mimozemské bytosti, ktoré musia potlačiť všetky ľudské túžby vrátane emócií a sexuality. Emocionálne putá boli zakázané, a to do takej miery, že niekoľko mužských členov sekty podstúpilo kastráciu, vrátane samotného Applewhita.
Smrť Bonnie Nettles a zmena doktríny
V roku 1985 Bonnie Nettles zomrela na rakovinu mozgu, čo otriaslo vierou mnohých členov. Ako mohla vyvolená osoba zomrieť? Podľa učenia by jej telo malo byť prepravené do vesmíru, ale nič také sa nestalo. Applewhite však rýchlo upravil doktrínu: tvrdil, že duša opúšťa telo, nie fyzické telo samotné. Týmto spôsobom si dokázal udržať vernosť niektorých členov, aj keď mnohí sektu po smrti Nettles opustili.
Cesta ku katastrofe: Prípravy na odchod zo Zeme
V roku 1997 sa v učení Nebeskej brány začala objavovať myšlienka blížiaceho sa konca sveta a nevyhnutnosti evakuácie. Applewhite tvrdil, že ich duše budú prepravené na vesmírnu loď, ktorá sa skrýva za Hale-Boppovou kométou, ktorú bolo možné pozorovať na oblohe. Tento nebeský jav bol pre členov sekty znamením, že nadišiel čas opustiť svoje ľudské telá a „povzniesť sa na vyššiu úroveň“.
Na svojej webovej stránke publikovali odkaz, v ktorom oznamovali, že ich „pobyt na Zemi sa končí“ a že čoskoro odídu do vesmíru.
Masová samovražda: Odpútanie sa od ľudských tiel
Medzi 24. a 26. marcom 1997 spáchalo 39 členov sekty masovú samovraždu v sídle Nebeskej brány v Kalifornii. Postupne, v skupinách, sa otrávili kombináciou liekov, džúsu a vodky. Tí, ktorí zomreli prví, boli prikrytí fialovými dekami ostatnými členmi. Každý z nich mal na sebe rovnaké oblečenie, vrátane teplákovej súpravy s logom sekty a nových Nike tenisiek. Vo vreckách mali drobné mince, ktoré symbolizovali platbu za „cestu do vesmíru“.
Applewhite zomrel medzi poslednými, pričom poslední dvaja členovia sektu po jeho smrti spáchali samovraždu ako poslední. Polícia objavila telá po anonymnom upozornení a udalosť okamžite vyvolala celosvetovú pozornosť.
Odkazy v kultúre a spracovanie tragédie
Masová samovražda Nebeskej brány bola šokujúca udalosť, ktorá sa zapísala do americkej kultúrnej pamäte. Tragédia bola neskôr spracovaná v mnohých knihách, dokumentoch a dokonca aj filmoch. V roku 2020 vznikla dokumentárna miniséria Heaven’s Gate: The Cult of Cults, ktorá sa venuje hlbšiemu skúmaniu tejto sekty a jej fatálneho konca.
Okrem toho inšpirovala aj niektoré filmy, ako napríklad Chata, kde hlavná postava uteká pred samovražednou sektou. Tragédia Nebeskej brány tak zostáva temným mementom toho, ako môže viera a manipulácia viesť k smrti.
Pridaj komentár