Stlačením klávesu ESC zatvorte

Blaha späť na Facebooku: nový profil, miliónová hrozba pre Metu a sľub „miernejšieho“ jazyka

Europoslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa po takmer troch rokoch vynútenej pauzy vrátil na najväčšiu sociálnu sieť. Nestalo sa tak však na jeho pôvodnej stránke, ktorú Meta vymazala v júni 2022 pre opakované porušovanie pravidiel, ale na úplne novom profile s výrečným názvom „Ľuboš Blaha je späť“.

„Zablokovanie bolo nezmyselné,“ odkázal svojim fanúšikom v prvom videu.

Od blokácie k miliónovej predžalobnej výzve

Blaha tvrdí, že po zrušení starej stránky „niekoľko rokov po sebe“ dominoval domácemu Facebooku s najvyšším počtom interakcií a prišiel o 175-tisíc sledujúcich. Spomína, že po nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu sa zmenil prístup Mety k „cenzúre“ – v Amerike údajne vyplatila Trumpovi 25 miliónov dolárov za urovnanie sporu po pozastavení jeho účtu po útoku na Kapitol (6. januára 2021).

„Povedal som si, prečo nie aj ja,“ vysvetľuje Blaha. Meta podľa neho dostala avízo na predžalobnú výzvu vo výške 10 miliónov eur – alebo možnosť vrátiť mu hlas na Facebooku.

Na právnej ofenzíve sa mali podieľať David Lindnter, poradca premiéra Roberta Fica pre právne služby, a europoslanec Erik Kaliňák, ktorý vedie Zbor poradcov predsedu vlády. Práve oni mali otvoriť dvere k rokovaniam s americkou spoločnosťou.

Odvolávanie sa na slobodu slova

Podľa Blahu Meta „uvoľňuje cenzúru“ a jeho comeback preto vníma ako „malé víťazstvo slobody slova na Slovensku“. Starý profil vraj technicky obnoviť nešlo, preto zakladá nový. Obsah však plánuje zdieľať najprv na Telegrame, ktorý ostáva jeho hlavným kanálom, a až potom – v „uhladenom“ znení – aj na Facebooku, aby „nedával zámienku cenzorom“.

Návrat si načasoval symbolicky na 80. výročie víťazstva nad fašizmom: „Aspoň môžem šíriť videá z Moskvy,“ dodal. Kontrastne pritom pôsobí prepojenie Smeru na trestne stíhaného extrémistu Daniela Bombica alias Dannyho Kollára, ktorého príspevky dlhodobo analyzuje Investigatívne centrum Jána Kuciaka ako nenávistné a dehumanizujúce. Bombica na súde obhajoval práve Lindnter.

Blahov predchádzajúci tlak na Metu

Ešte v roku 2023 poslal Blaha otvorený list Markovi Zuckerbergovi – krátko pred slovenskými parlamentnými voľbami žiadal obnovu svojej stránky. Medzičasom sa jeho obsah šíril cez fanúšikovské či stranícke účty (oficiálny profil Smeru, stránka „Blog investigatívnej žurnalistiky“). Na offline pódiách bol pritom Blaha rovnako hlasný: na zhromaždení v Nitre hecoval dav proti vtedajšej prezidentke Zuzane Čaputovej, po jeho boku stáli europoslankyňa Monika Beňová či minister financií Ladislav Kamenický.

Trumpov tieň nad moderovaním obsahu

Meta v januári tohto roka zrušila externé fact-checking programy v USA a Kanade na Facebooku, Instagrame a Threads. Bývalý prezident Joe Biden krok označil za „hanebný“. Zakladateľ Mety Mark Zuckerberg argumentoval, že externí kontrolóri sú „politicky zaujatí“ a sľuboval viac politického obsahu. Overovanie pravdivosti tak vo veľkej miere preniesol na používateľov, podobne ako Elon Musk na sieti X, kde sám Trump figuruje ako poradca.

Fact-checkeri pritom neodstraňujú príspevky – to ostáva na moderátoroch sociálnej siete. Ich úlohou je iba označiť sporný či nepravdivý obsah. Blaha preto tvrdí, že Meta týmto rozhodnutím potvrdila jeho argument o „neprípustnej cenzúre“.

Či Blaha skutočne svojich 10 miliónov od Mety vymôže, alebo len využil mediálny tlak na získanie novej platformy, ukážu až ďalšie mesiace. Isté je, že jeho návrat znovu rozčeril diskusiu o hraniciach slobody slova na sociálnych sieťach a o tom, koho a ako by mali technologickí giganti regulovať.

Robert

Zaujímam sa o technológie a históriu, najmä o kriminálne príbehy. Tri roky som viedol faktografický portál o moderných dejinách a rok som spolubudoval blogovú platformu, kde som publikoval desiatky analytických článkov. Pitchoviny som založil preto, aby kvalitný obsah nebol ukrytý za paywallom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *