
Čo sa stalo
Vo štvrtok 25. septembra 2025 vzlietla dvojica stíhačiek JAS-39 Gripen maďarských vzdušných síl z leteckej základne Šiauliai v Litve po tom, ako radarové prostriedky NATO zachytili skupinu piatich ruských vojenských lietadiel smerujúcich k lotyšskému vzdušnému priestoru. Formáciu podľa aliančných údajov tvoril jeden Su-30, jeden Su-35 a tri stroje MiG-31. Po štandardej identifikácii v medzinárodnom vzdušnom priestore sa ruské lietadlá od hraníc vzdialili.
Prečo vzlietli práve maďarské gripeny
Maďarsko od augusta do novembra 2025 plní už po štvrtý raz úlohy v misii NATO Baltic Air Policing a drží hotovostnú službu so štyrmi gripenmi dislokovanými v Šiauliai. Rotujúce aliančné posádky tu v režime 24/7 zabezpečujú rýchlu reakciu na akýkoľvek neštandardný let pri hraniciach Pobaltia – najmä ak stroje letia bez podaného letového plánu, bez zapnutého odpovedača alebo bez rádiového spojenia s riadením letovej prevádzky.
Širší kontext: napätie v baltskom priestore
Incident prichádza v období zvýšenej aktivity nad Baltom a severovýchodným krídlom Aliancie. V uplynulých dňoch NATO posilnilo situačné povedomie aj nasadením lietadla včasnej výstrahy AWACS v Litve, reagujúc na sériu narušení či provokácií v regiónoch susediacich s Ruskom a Bieloruskom. Paralelne sa v Rige 26.–27. septembra schádza Vojenský výbor NATO, aby riešil implementáciu najnovších obranných rozhodnutí a koordináciu síl na východnom krídle.
Mohlo by vás zaujímať
- Slovensko na správnej strane histórie: Múr proti dronom sme podporili
- Poľsko aktivovalo článok 4 NATO: čo krok znamená a čo môže nasledovať
- Poľsko zostrelilo ruské drony nad svojím územím: NATO v pohotovosti, uzávery letísk a vyšetrovanie
- Varšava potvrdzuje pevné spojenectvo s Kyjevom: prvý rozhovor nového prezidenta Nawrockého so Zelenským
Čo je Baltic Air Policing a čo z toho plynie
Baltic Air Policing je trvalá aliančná misia, ktorá od vstupu Pobaltia do NATO chráni vzdušný priestor Litvy, Lotyšska a Estónska. Keďže tieto štáty nemajú vlastné stíhacie letectvo, zabezpečujú ich „air policing“ rotujúce kontingenty členských krajín. Úlohou hotovostných posádok je v prvom rade identifikácia a sprevádzanie cieľov – nejde o bojové operácie, ale o vynucovanie dodržiavania pravidiel bezpečného lietania a prevencie incidentov.
Zdroje:
- Aktuality.sk / TASR – „Ruské stíhačky sa priblížili k Lotyšsku, z Litvy vzlietli maďarské lietadlá“ – https://www.aktuality.sk/clanok/WhRs6EJ/ruske-stihacky-sa-priblizili-k-lotyssku-z-litvy-vzlietli-madarske-lietadla/ (website)
- Allied Air Command (NATO) – „NATO Air Policing: Guarding the Skies When It Matters Most“ (prehľad misie) – https://ac.nato.int/archive/2025-2/nato-air-policing-guarding-the-skies-when-it-matters-most- (ac.nato.int)
- Allied Air Command (NATO) – „Hungarian and Swedish Gripens integrate with U.S. B-1B over Latvia“ (potvrdzuje nasadenie HU Gripenov v Šiauliai) – https://ac.nato.int/archive/2025-2/hungarian-and-swedish-gripens-integrate-with-united-states-b1b-lancer-bombers-over-latvia (ac.nato.int)
- Reuters – „Turkey deploys AWACS to Lithuania under NATO measures…“ (širší bezpečnostný kontext a posily NATO v pobaltskom vzdušnom priestore) – https://www.reuters.com/world/middle-east/turkey-deploys-warning-plane-lithuania-under-nato-measures-after-russian-2025-09-25/ (Reuters)
Pridaj komentár