Gloria Ramirez bola obyčajnou ženou žijúcou v Kalifornii, no po jej smrti sa zmenila na záhadný prípad, ktorý dodnes lekári nevedia úplne vysvetliť. Čo spôsobilo, že jej telo po smrti dokázalo otráviť zdravotnícky personál?
Nielenže v tú osudnú noc zomrela, ale z jej tela záhadne ochorelo aj okolie. A hoci sa to dodnes nedá jednoznačne vysvetliť, Gloria je všeobecne známa ako „Toxická dáma“.
Čo sa stalo šiestim ľuďom?
V tú noc mala Gloria Ramirez zrýchlený tep aj pokles krvného tlaku. Žena takmer nedýchala a na otázky odpovedala nesúvislými vetami. Aby bol tento prípad ešte nezvyčajnejší, žena mala len 31 rokov a v tej dobe zápasila s rakovinou krčka maternice v poslednom štádiu – čo podľa lekárov vysvetľovalo jej zhoršujúci sa zdravotný stav.
Lekári a zdravotné sestry sa okamžite pustili do práce, aby sa pokúsili zachrániť jej život. Dodržiavali postupy, ako sa len dalo, injekčne jej podávali lieky, aby sa pokúsili uviesť jej vitálne funkcie do normálu. Nič však nefungovalo a telo nereagovalo.
Keď sestričky vyzliekli žene tričko, aby priložili elektródy defibrilátora, všimli si na jej tele zvláštny mastný lesk. Zdravotnícky personál dokonca zacítil ovocný či cesnakový zápach vychádzajúci z jej úst. Zdravotné sestry chceli odobrať krv, ale tá páchla po čpavku a plávali v nej malé čiastočky manilovej farby.
Lekári sa otrávili aj bez kontaktu s krvou
Lekár, ktorý mal v ten večer na starosti pohotovosť, po preskúmaní vzorky krvi skonštatoval, že niečo s jej krvou rozhodne nie je v poriadku. Ale nemalo to nič spoločné so srdcovým zlyhaním. Zrazu jedna z ošetrujúcich sestričiek začala strácať vedomie. U druhej sestry sa objavili problémy s dýchaním. Tretia sestra omdlela, a keď sa prebudila, nebola schopná hýbať rukami ani nohami.
Celkovo šesť ľudí nedokázalo Gloriu ďalej ošetrovať, pretože mali stále zvláštne symptómy, ktoré nejako nevysvetliteľne súviseli práve s pacientom. Príznaky sa pohybovali od mdloby a dýchavičnosti až po nevoľnosť a dočasnú paralýzu.
Nestačili ani tri pitvy
Gloria v tú noc zomrela. Aj po jej smrti sa však diali zvláštne veci. Do jej izby dorazil špeciálny tím v ochranných oblekoch. Hľadali akékoľvek známky jedovatého plynu, toxínov alebo iných cudzích látok. Nenašli nič, čo by naznačovalo dôvod, prečo zdravotnícky personál strácal vedomie.
Jej telo vložili do zapečatenej hliníkovej rakvy. Pitva sa uskutočnila až takmer o týždeň neskôr, a to v špeciálnej miestnosti. A celý pitevný tím preventívne vykonával svoju prácu v bezpečnostných oblekoch.
Záhadná smrť aj po dôkladnom vyšetrovaní
Tlač nazvala Ramirezovú „Toxickou dámou“, pretože nikto sa nemohol priblížiť k telu bez toho, aby následne nečelil množstvu zdravotných problémov. Napriek tomu nikto nedokázal poukázať na definitívnu príčinu.
Úradníci vykonali tri pitvy. Jedna sa stala šesť dní po jej smrti, potom po šiestich týždňoch a posledná tesne pred jej pohrebom.
Zapáchajúca krv a záhadné látky
Dôkladnejšia pitva, tá, ktorá bola vykonaná po šiestich týždňoch, priniesla aspoň čiastkový úspech. Tím dospel k záveru, že v jej tele boli známky tylenolu, lidokaínu, kodeínu a Tiganu. Tigan je liek proti nevoľnosti a v tele sa rozkladá na amíny. Amíny súvisia s amoniakom, čo by mohlo vysvetliť zápach amoniaku vo vzorke Ramirezovej krvi.
Ešte dôležitejšie je, že toxikologická správa uviedla, že Ramirezová mala v krvi a tkanivách veľké množstvo dimetylsulfónu. Dimetylsulfón sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, pretože rozkladá určité látky. Keď sa látka dostane do tela, rýchlo zmizne s polčasom rozpadu iba tri dni. Avšak v Ramirezovej tele ho šesť týždňov po jej smrti stále bolo obrovské množstvo – trojnásobok normálneho množstva.
Rakovina ako príčina smrti?
O tri týždne neskôr, 12. apríla 1994, bolo oznámené, že Gloria zomrela na zlyhanie srdca v dôsledku zlyhania obličiek spôsobeného rakovinou krčka maternice v poslednom štádiu. Ramirezovej diagnostikovali rakovinu iba šesť týždňov pred jej smrťou.
Nález nezvyčajných látok v jej krvi bol príliš nízky na to, aby vysvetlili jej smrť. Aj keď v jej tele boli nájdené zvýšené hladiny amoniaku a dimetylsulfónu. Okresným úradníkom trvalo dva mesiace, kým vydali telo na riadny pohreb, kvôli úrovniam toxicity a obavám, že by ľudia počas pohrebu omdleli.
Rodina neskrývala hnev
Rodina ženy, samozrejme, neskrývala hnev. Jej sestra dokonca obvinila z jej smrti žalostné podmienky v nemocnici. Aj keď bolo zariadenie v minulosti riešené pre porušenie predpisov, nič nenasvedčovalo tomu, že by pomery v nemocnici mali v tomto prípade vplyv na život a smrť Glorie Ramirezovej.
Teória masovej hystérie
Po vyšetrovaní, ktoré trvalo niekoľko mesiacov, úradníci dospeli k záveru, že nemocničný personál trpel priveľkým stresom a v ich prípade sa prejavilo hromadné sociogénne ochorenie vyvolané zápachom. Inými slovami – bola to iba masová hystéria.
Pri následnom vyšetrovaní sa ale dospelo k omnoho logickejšiemu vysvetleniu, ako bola masová hystéria. Personál ju totiž odmietol s tvrdením, že sú všetci dostatočne odolní voči podobným druhom stresu. Poukázali na zvláštnu farbu pokožky Glorie a ako sa neskôr ukázalo, bola to správna cesta k rozuzleniu prípadu.
DMSO – všeliek, ktorý zabíja
Gloria si celý povrch tela od hlavy po päty potrela látkou DMSO – dimetylsulfónom. Prečo tak urobila? Bola zúfalá z predstavy, že má rakovinu v poslednom štádiu, a DMSO videla ako možný spôsob jej liečby. Lekárska veda však už v roku 1965 označila DMSO za toxickú látku.
Dôvody, prečo použila túto toxickú látku na svoju pokožku, siahajú až do obdobia, keď bol DMSO v móde ako všeliek. Výskum na začiatku 60. rokov viedol lekárov na falošnú stopu k presvedčeniu, že DMSO môže zmierniť bolesť a znížiť úzkosť. Športovci si napríklad natierali pokožku krémom DMSO, aby zmiernili bolesti svalov.
Potom však štúdia na myšiach ukázala, že DMSO dokáže okrem iného dokonale zničiť váš zrak. Výskum DMSO ako lieku sa preto okamžite zastavil.
Kŕče, delírium a paralýza
DMSO ale získalo mnoho neoficiálnych nasledovníkov, ktorí ho dodnes považujú za liek na všetky druhy chorôb. Koncom 70. rokov 20. storočia bol jediný spôsob, ako získať túto látku – používala sa ako odmasťovač v železiarstve. DMSO, ktorý sa nachádza v odmasťovačoch, mal čistotu 99 %, na rozdiel od menej koncentrovanej formy, ktorá bola predávaná v krémoch v 60. rokoch.
Vedci zisťovali, čo sa stane s DMSO, keď je vystavený kyslíku, a došlo k toxickému odhaleniu. Látka sa premení na dimetylsulfát (nie sulfón), pretože do svojej chemickej štruktúry pridáva kyslík. Dimetylsulfát pôsobí inak ako dimetylsulfón. Pary dimetylsulfátu ako plyn ničia bunky v očiach a slizniciach (okrem iného aj pľúca). Keď táto para prenikne do tela, môže spôsobiť kŕče, delírium a paralýzu. Z 20 symptómov opísaných zdravotníckym personálom v tú noc sa 19 z nich zhoduje s príznakmi ľudí, ktorí boli vystavení výparom dimetylsulfátu.
Zdravotnícky personál rozhodne netrpel masovou hystériou ani stresom. Utrpeli otravu dimetylsulfátom.
Použitie DMSO ako pravdepodobná príčina
Táto teória sa javí ako tá najviac pravdepodobná. Krém DMSO by vysvetlil povlak, ktorý lekári zaznamenali na koži Glorie. Vysvetľovalo by to aj ovocno-cesnakový zápach vychádzajúci z jej úst. Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že pacientka použila DMSO, aby sa pokúsila zmierniť bolesť spôsobenú rakovinou.
Rodina nebohej Glorie Ramirez však razantne poprela, že by Gloria používala DMSO.
Zúfalstvo ako posledná nádej
Prípad je smutným príkladom toho, ako dnes funguje spoločnosť. Mladá žena zistila, že má rakovinu. A zistila to príliš neskoro na to, aby s tým dokázala niečo urobiť. V okamihu, keď jej lekárska veda nemohla ponúknuť už žiadnu pomoc, obrátila sa na látky a postupy z dávnej minulosti s jediným cieľom. Chcela nejaký – akýkoľvek druh úľavy od bolesti. Podobne zúfalý by bol na jej mieste zrejme ktokoľvek.
Pridaj komentár