Stlačením klávesu ESC zatvorte

Z obyčajného mladíka sa stal narkobarónom dark webu: Alau Mohammed Allawi a jeho príbeh

Cesta jedného prekladateľa k statusu „kráľa“ temného webu

Digitálna revolúcia nám otvorila dvere k obchodom a komunikácii, ktoré by boli ešte pred pár desaťročiami nemysliteľné. Kým povrchový internet je vitrínou moderného života, jeho temný pendant – dark web – ostáva labyrintom anonymných trhovísk, kde sa dajú kúpiť zbrane, ukradnuté dáta a samozrejme aj omamné látky. Práve tam sa zrodil príbeh Irackého prisťahovalca Alaa Mohammeda Allawiho, ktorý za necelé tri roky vybudoval miliónovú drogovú sieť a stal sa symbolom novej éry obchodovania so smrťou.

Od predčasne dospelého tínedžera k vojenskému prekladateľovi

Allawi vyrastal na predmestí Bagdadu a už ako chlapec ovládal angličtinu lepšie než väčšina jeho rovesníkov. Po príchode amerických vojsk do Iraku sa práve jazyk stal jeho vstupenkou medzi armádnych prekladateľov. Táto práca mu priniesla nadpriemerný príjem, no zároveň hrozbu od miestnych ozbrojených skupín, ktoré vnímali tlmočníkov ako „zradcov“. Túžba po bezpečí a vzdelaní ho napokon priviedla k myšlienke odísť do Spojených štátov – najskôr na lekársku fakultu, neskôr do sveta informačných technológií.

Prvé peniaze: steroidy a študentské tabletky

Na irackej leteckej základni Rasheed zistil, že americkí vojaci radi siahajú po steroidoch. Disciplinovanému mladíkovi netrvalo dlho, kým si z toho urobil malý vedľajší biznis. Po odhalení musel školu opustiť, no práve „výpadok“ internetu ho prinútil postaviť si vlastný počítač, učiť sa programovať a testovať silu online anonymizérov. Keď v roku 2012 pristál v San Antoniu, Texas, sníval o bielej košeli lekára. Lenže univerzitné internáty prekypovali dopytom po Xanaxe, Adderalle či marihuane – a stará známa príležitosť zaklopala na dvere.

Zrod DopeBoy210

Po menšom lokálnom zatknutí v roku 2015 pochopil, že kamenný „street biznis“ je príliš rizikový. Klikol na prehliadač Tor a na trhovisku, ktoré navštevovali tisíce anonymných kupcov, si založil účet DopeBoy210. Spočiatku posielal desiatky zásielok mesačne, čoskoro stovky denne. Marihuanu a benzodiazepíny dopĺňal o pervitín a falšované stimulanciá, ktoré lisoval doma na priemyselných tabletovačkách. Zlom prišiel, keď objavil lacný fentanyl – syntetický opioid 100-krát silnejší než morfín. Mikrogramy látky premieňal na „OxyContin“, „Adderall“ či „ecstasy“ a predával ich za násobky nákupnej ceny.

Fentanylová epidémia a nárast mŕtvych

Americké Centrum pre kontrolu chorôb evidovalo v roku 2011 približne 1 600 úmrtí súvisiacich so syntetickými opioidmi; do roku 2016 toto číslo vyskočilo na viac než 18 000 a trend pokračoval Explozívnym tempom až dodnes. Allawiho pilulky zasiahli najmä kampus University of Texas at San Antonio; medzi obeťami bol aj príslušník námornej pechoty z Camp Lejeune, ktorého smrť sa stala jedným z kľúčových dôkazov pri budúcom procese. (justice.gov)

Prečo anonymita zlyhala

Hoci platby prijímal v bitcoine a sedem ďalších kryptomenách, podcenil starú kriminálnu poučku: človeka prezradia zvyky. Policajti analyzovali obálky zachytené v poštových triedičkách a zistili, že identické balíčky sa objavovali v školských areáloch po celom Texase. V tajnej operácii agenti objednali „Adderall“ – pri laboratórnej skúške však objavili čistý fentanyl. Tak získali oficiálny dôkaz o podvode a ohrození verejného zdravia.

Zatýkanie a rekordný rozsudok

V májové ráno 2017 vtrhli federálni agenti do Allawiho vily v Houston-e a odniesli zbrane, lisy, kilogramy práškov aj 350-tisíc hotových tabliet. V obydlí našli toľko čistého fentanylu, že by stačil zabiť štvrť milióna ľudí. Dôkazy doplnili bitcoinové peňaženky, Maserati GranTurismo a takmer 14 miliónov dolárov v hotovosti. Súd v San Antoniu ho v októbri 2019 odsúdil na 30 rokov väzenia, prepadnutie majetku v hodnote 14,3 milióna dolárov a po odpykaní trestu okamžitú deportáciu do Iraku. (reuters.com)

1. AlfaBay a globálny lov na digitálnych narcos

Allawi patril k top 10 predajcom na trhovisku AlphaBay, ktoré v roku 2017 navštevovalo vyše 200-tisíc registrovaných kupcov. Po jeho zrušení v medzinárodnej operácii Bayonet sa prázdne miesto rýchlo zaplnilo novými platformami – no poučené FBI, DEA a Europol dnes používajú sofistikované algoritmy, ktoré sledujú vzorec odosielania zásielok a tzv. „dusting“ transakcií v blockchaine.

2. Syntetické opioidy ako geopolitická výzva

Čínske chemické laboratóriá, z ktorých prichádzal aj Allawiho prekurzorový prášok, sa stali predmetom diplomatického tlaku Washingtonu. V roku 2023 prijali USA a Čína spoločné protipašerácke memorandum, ktoré umožňuje rýchlejšie zdieľanie dát o nových analógoch fentanylu. Podľa CDC však stále až 75 % všetkých smrteľných predávkovaní pripadá na syntetické opioidy, čo z nich robí najväčšiu drogovú hrozbu súčasnosti.

Video: „Fentanyl Distributor who used the Dark Web“

Krátka reportáž z tlačovej konferencie po vynesení rozsudku ponúka pohľad na to, ako vyšetrovatelia prípad rozlúskli.

Zdroje

  1. U.S. Department of Justice – Fentanyl Distributor who Used the Dark Web and Crypto Currency in Furtherance of his Criminal Enterprise Sentenced to 30 Years in Federal Prison, 3. 10. 2019. https://www.justice.gov/usao-wdtx/pr/fentanyl-distributor-who-used-dark-web-and-crypto-currency-furtherance-his-criminal
  2. Reuters – Former U.S. Army interpreter from Iraq gets 30 years for dealing fentanyl on dark web, 3. 10. 2019. https://www.reuters.com/world/us/former-us-army-interpreter-from-iraq-gets-30-years-for-dealing-fentanyl-on-dar-idUSKBN1WI2KQ
  3. Wired – On the Trail of the Fentanyl King, 9. 3. 2023. https://www.wired.com/story/on-the-trail-of-the-fentanyl-king/

Robert

Zaujímam sa o technológie a históriu, najmä o kriminálne príbehy. Tri roky som viedol faktografický portál o moderných dejinách a rok som spolubudoval blogovú platformu, kde som publikoval desiatky analytických článkov. Pitchoviny som založil preto, aby kvalitný obsah nebol ukrytý za paywallom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *