Jeho ziskuchtivý obchod s drogami viedol až k smrteľnému biznisu.
Internet priniesol revolúciu do všetkých aspektov života. Ponúka obrovské množstvo príležitostí, od obchodovania po komunikáciu, s prakticky nekonečnými možnosťami pre svojich používateľov. Hoci príchod internetu zjednodušil podnikanie a umožnil prístup k veciam z celého sveta, temné zákutia internetu, známe ako dark web, vytvorili priestor pre nezákonný obchod so zbraňami, drogami či dokonca ľudmi. Tento svet ponúka možnosť zbohatnúť, no často za cenu ľudských životov. Alaa Mohammed Allawi je jedným z tých, ktorí túto cestu využili.
Jeho príbeh ukazuje, ako sa bežný človek môže vypracovať na neľútostného obchodníka s drogami. Kým mnoho zločincov má komplikovanú minulosť plnú traumy a násilia, Allawiho príbeh je o chamtivosti a zisku, ktorý ho viedol k činom, ktoré spôsobili obrovské utrpenie. Tento prípad je ukážkou, ako sa z mladíka z Bagdadu stal narkobarón dark webu.
Nevinne vyzerajúci začiatok
Allawi sa narodil v irackom Bagdade, kde vyrastal počas invázie amerických vojsk. Už ako mladý teenager začal pracovať pre amerických vojakov ako tlmočník, čo bola práca, ktorú mu odporučil jeho strýko. Allawi vedel po anglicky lepšie než väčšina jeho okolia, čo mu umožnilo rýchlo sa zamestnať. Práca pre Američanov však prinášala riziko — miestna teroristická skupina Al-Káida popravovala tých, ktorí spolupracovali s okupantmi. Táto hrozba Allawiho donútila opustiť rodný Irak a hľadať bezpečie inde.
S pomocou Američanov sa Allawi rozhodol študovať medicínu. Po čase získal podporu, ktorá mu umožnila ísť na školu, no to bol len začiatok jeho nebezpečnej cesty. Po príchode na vojenskú základňu Rasheed si začal všímať zvyky vojakov, ktorí užívali drogy. Rýchlo sa chopil príležitosti a začal predávať drogy na základni. Jeho úspech však nezostal nepovšimnutý a čoskoro bol zo školy vylúčený.
Prvé kroky k veľkým ziskom
Po neúspechu v škole dostal príležitosť pracovať v administratíve na inej základni. Počas tejto práce mal Allawi dostatok voľného času a začal sa učiť programovať. Internet ho fascinoval a čoskoro sa naučil používať svoje znalosti na získavanie osobných údajov ľudí online. Hoci jeho aktivity neboli okamžite odhalené, základňa mu obmedzila prístup na internet, aby zabránili jeho narastajúcej drzej činnosti.
Allawi však pokračoval doma, kde si zaobstaral vlastný počítač a začal rozvíjať ďalšie internetové projekty. Jedným z nich bola iracká zoznamka, ktorá mu začala prinášať slušný zisk. Jeho mesačné príjmy z online aktivít dosiahli 5000 dolárov. To ho motivovalo skúsiť šťastie v USA, kde v roku 2012 pristál v San Antoniu, aby začal nový život. S plánom stať sa doktorom alebo programátorom sa snažil usadiť a začal študovať na univerzite.
Prechod na temnú stranu
Allawi rýchlo zistil, že americkí vysokoškoláci sú nadšení konzumenti drog. Začal predávať Xanax, Adderall a marihuanu medzi študentmi a týmto spôsobom si zabezpečil stabilný príjem. Jeho drogový biznis sa však ocitol v problémoch, keď polícia zatkla jeho dílera. Allawiho sa podarilo vyviaznuť len s verejnoprospešnými prácami, no tento varovný signál ignoroval.
Jeho cesta k temnejšiemu biznisu sa začala, keď narazil na dark web. Zaregistroval si účet s názvom DopeBoy210 a čoskoro začal prijímať stovky objednávok denne. Jeho podnikanie na dark webe sa rýchlo rozrastalo a Allawi začal pracovať so silnejšími drogami, vrátane fentanylu, ktorý je 100-krát silnejší než morfín. Fentanyl sa stal základom jeho nebezpečných tabletiek, ktoré vydával za iné drogy, čím klamal svojich zákazníkov.
Rýchly vzostup a život v prepychu
Do roku 2016 už Allawi ovládal jeden z najväčších drogových biznisov na dark webe. S každodenným predajom stovky tabletiek a obrovskými ziskami si mohol dovoliť luxusný život. Kúpil si drahé autá, veľkú vilu a užíval si bohatstvo, ktoré mu temná strana internetu poskytovala. Nezaujímal sa o to, že jeho drogy obsahovali nebezpečný fentanyl, ktorý spôsoboval smrteľné predávkovania po celej krajine.
Lov na narkobaróna
Keď sa predávkovania drogami začali hromadiť, polícia začala vyšetrovať zdroj. Federálni agenti v spolupráci s miestnymi vyšetrovateľmi identifikovali Allawiho ako hlavného dodávateľa. Aj keď mohli zasiahnuť skôr, rozhodli sa počkať a zhromaždiť ďalšie dôkazy, aby ho mohli zadržať s čo najväčším obvinením.
V máji 2017 polícia spustila operáciu, pri ktorej zhabala jeho vilu, počítače a obrovské množstvo drog, ktoré by mohli zabiť stovky tisíc ľudí. Allawiho zatkli až po návrate z Mexika, kam sa snažil utiecť po tom, ako sa dozvedel o razii. Po súdnom procese, počas ktorého boli predložené dôkazy o jeho zapojení do obchodu s fentanylom, bol odsúdený na 31 rokov väzenia.
Pridaj komentár